Як вибирати саджанці плодових дерев

саджанці плодових дерев

Вересень і жовтень — оптимальний час для висадки саджанців плодових дерев на дачі або присадибній ділянці. Але, перш ніж купувати деревця, слід вирішити, які саме дерева вам потрібні, які умови для їх успішного росту ви можете надати. Враховувати слід багато факторів: як близько підходять до поверхні грунту грунтові води, який тип грунту на вашій ділянці, в кінці кінців, скільки метрів «житлоплощі» ви зможете надати «новоселам», щоб і старожили не тіснилися, і новачкам вистачило місця під сонцем.


Отже, поговоримо про саджанці. Загальні правила для всіх саджанців наступні:

  • Саджанці плодових дерев (яблуні, груші та ін.) повинні бути районованих сортів.
  • Купувати саджанці краще в спеціалізованих магазинах, розплідниках або на садівничих ярмарках. У цих місцях продавці дадуть слушні поради по вирощуванню дерев, тут можна і попросити «візитку» магазину або у садівника.
  • Найкращий варіант – саджанець-однолітка, в цьому «ніжному» віці деревця приймаються дуже швидко.
  • Саджанці повинні мати добре розвинену кореневу систему, довжина якої не менше 35-40 см.
  • Саджанці яблуні повинні мати мочковату кореневу систему з декількома (4-5) розгалуженнями, саджанці груш мочковатих коренів не мають, у груш добре розвинений стрижневий корінь.

Вибираємо саджанці плодових дерев

Саджанець, що сподобався розгляньте дуже уважно. На що слід звернути увагу? Коренева система саджанця не повинна бути сухою (злегка дряпніть нігтем), мочкуватих коренів у яблуньки повинно бути багато, і вони повинні бути довгими, тоді деревце приживеться швидко. Стрижневий корінь повинен мати білий зріз, а не коричневий, бурий і т.д. Білий зріз свідчить про те, що корінь не підгнив і не підмерз. До речі купити саджанці плодових дерев і кущів оптом відмінної якості можна перейшовши за посиланням.

Розгляньте уважно весь корінь. Він не повинен мати здуття, горбків, наростів. Також огляньте кору рослини. Вона не повинна мати механічних пошкоджень — подряпин, порізів. Якщо на корі видно невеликі тривалі «ранки» — це говорить про те, що деревце сильне і витривале.

Саджанець-однолітка повинен бути приблизно метрової висоти з рівним гладким стовбуром. На відстані 55-65 см від кореня повинні бути 3-5 відгалужень. Якщо на саджанці є листочки, то краще їх видалити, але акуратно, щоб не пошкодити пазушну нирку. Цим ви зменшите зневоднення.

Якщо ви купили саджанець в горщику (він коштує трохи дорожче, але успіх в цьому випадку гарантований), то висаджувати його на постійно можна в будь-який відповідний час.

Перевірити, чи ріс саджанець в горщику постійно, або його ткнули туди перед продажем, просто. Акуратно спробуйте вийняти саджанець з горщика, тримаючи його за стовбур біля кореня. Якщо саджанець виймається разом з грудкою, то в горщику він прожив все своє маленьке життя, а якщо земля з кореня зсипається, то нехай цей саджанець чекає іншого покупця.

Якщо саджанець з відкритою кореневою системою, то загорніть корінь у вологу тканину (наприклад, мішковину) і кілька шарів грубого паперу. Якщо ж корінці все-таки підсохли, то корінь слід замочити у воді на добу, а перед посадкою – в спеціальний розчин. Якщо підсох весь саджанець, то влаштуйте йому «ванну», помістивши у воду саджанець цілком на пару діб. Саджанці з відкритим коренем слід висаджувати приблизно за місяць до заморозків.

Якщо у вас на ділянці грунтові води близько до поверхні, то сильноросле дерево довго не проживе, його довгий корінь протягом декількох років досягне води і дерево загине. В цьому випадку можна купити підщепу карликових або напівкарликових видів. У них коренева система не настільки глибоко проростає вглиб. Саджанець краще посадити на насипному горбку висотою 30-40 см.

Вибираємо саджанці плодових дерев так, що не вийшло висадити деревце на відведене йому місце. В цьому випадку його можна прикопати на будь-який грядці на узвишші. Для цього викопайте траншею довжиною близько метра, глибиною — з північного боку приблизно півметра з прямовисним краєм, з Південної — майже пологу. Покладіть деревце майже горизонтально, кроною на південь, присипте коріння і більшу частину стовбура землею, піском. Гарненько полийте до ущільнення грунту. З настанням морозів засипте гілки землею, залишивши тільки кінчики гілок зовні. Можна застелити все ялиновим гіллям, щоб миші не об’їли. Навесні прикопані таким чином саджанці висаджують на місце до пробудження нирок.

І нехай у вашому саду розквітають «яблуні і груші», як співається в старій пісні, радують вас соковитими, наливними плодами. Найсмачнішими і дорогими, тому що своїми. Чи будуть яблуні цвісти на Марсі? Хто знає. Але на своїй землі просто зобов’язані!

Феона

One thought on “Як вибирати саджанці плодових дерев

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *